کم کردن حجم فایل های JPEG با ابزار jpegoptim

ترمینال لینوکس

یه راه حل خیلی ساده برای کم کردن حجم تصاویر می تونه استفاده از یه ابزار تحت ترمینال به اسم jpegoptim باشه. می تونید اون رو تقریبا همه جا نصب و استفاده کنید. در لینوکس، مک و همچنین در اندروید با ابزارهایی مثل Termux یا در ویندوز با کمک WSL به سادگی قابل نصب و اجراست.

به عنوان مثال من سعی می کنم اون در ویندوز با کمک WSL روی اوبونتو نصب کنم که البته این پروسه نصب توی همه دبیان بیس هایی مثل اوبونتو یا لینوکس مینت یکسانه.

$ sudo apt update
$ sudo apt install jpegoptim

حالا قبل از اینکه از این ابزار استفاده کنیم یه نگاهی به حجم عکس JPG می کنیم که آخرش ببینید تا چه انداه می تونه حجم یه عکس رو پایین بیاره.

$ ls -lh wallpaper.jpg
-rwxrwxrwx 1 akamohebbi akamohebbi 3.0M Mar 10  2020 wallpaper.jpg

همینطوری که در خروجی می بینید عکس حدود ۳ مگابایت حجم داره که شاید برای اهداف خاصی خیلی زیاد باشه و لازم داشته باشیم اون رو کم حجم تر استفاده کنیم. برای این کار به سادگی می تونیم از دستور پایین استفاده کنیم و جلوی عبارت size اندازه دلخواه خودمون رو بهش بدیم.

توجه کنید که هر چقدر اندازه رو کمتر کنید همون اندازه از کیفیت عکس کم خواهد شد. ولی من سعی می کنم سایز عکس رو تا یک مگابایت کم کنم. البته لازم نیست خیلی هم بترسید، مادامی که حجم عکس رو به صورت منطقی کم کنید اتفاقی برای کیفیت نمی افته. مثلا بالا دارید می بینید که حجم عکس برا من حدود ۳ مگ شده. حالا اگه من بیام و حجم این عکس رو تا ۱۰۰ کیلوبایت کم کنم که غیر منطقیه. اما می تونم تا ۷۰۰ کیلوبایت هم روش حساب کنم.

یه نکته خیلی مهم: این ابزار فایل خروجی خودش رو در حالت عادی با فایل اصلی جایگزین می کنه پس قبل از استفاده شاید بد نباشه که از عکس تون یه کپی تهیه کنید.

و اما نحوه استفاده و خروجی اون بعد از استفاده.

$ jpegoptim --size=1024 wallpaper.jpg
wallpaper.jpg 1920x1080 24bit N JFIF  [OK] 3096312 --> 1001510 bytes (67.65%), optimized.

$ ls -lh wallpaper.jpg
-rwxrwxrwx 1 akamohebbi akamohebbi 979K Nov  9 11:22 wallpaper.jpg

همانطور که در خروجی می بینید بعد از اینکه از این ابزار استفاده شده حجم عکس تا حدود یک مگابایت پایین اومد و تقریبا افت کیفیت نداشته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 19 =