یکی از سخت ترین کارها وقتی که دارم یه پست برای وبلاگ می نویسم جدا از خود نوشتن اون پست انتخاب یه عنوان خفن براش هست. منظورم اینه که هنوز عنوان این پست رو ننوشتم. بی خیال بابا دارم چرت و پرت می گم.

دانشگاه یعنی استرس، دانشگاه یعنی نداشتن امید، دانشگاه یعنی تلف کردن وقت، دانشگاه یعنی نمودی واقعی از بی خیال بودن دولت نسبت به پیشرفت کشور، دانشگاه یعنی… . برای همه این حرف ها می تونم کلی دلیل بیارم.

من واقعا نمی دونم چرا انتخاب واحد کردم و اگه یکم از مشکلات بیرونی نبودن مسلما ترک تحصیل می کردم و خودم رو از این همه استرسی که آخرش هیچ نور امیدی دیده نمی شه راحت می کردم ولی خب بهرحال من برای ترم سوم دانشگاه هم انتخاب واحد کردم. لیست درس هایی که انتخاب کردم و تعداد کل واحد های اون جمعا شدن ۲۰ تا رو در ادامه نوشتم.

  • مباحث ویژه – ۳ واحد
  • انقلاب اسلامي ايران – ۲ واحد
  • طراحی سیستم های شیٔ گرا – ۳ واحد
  • نصب و راه اندازی شبکه – ۲ واحد
  • معماری کامپیوتر – ۲ واحد
  • هوش مصنوعی – ۳ واحد
  • ریاضی مهندسی – ۲ واحد
  • شیوه اراـٔه مطالب علمی و فنی – ۲ واحد
  • ورزش – ۱ واحد

یه رفیقی دارم به اسم امیر که حرف خیلی خوبی داره. من این جمله امیر رو دوست دارم و راستش بدون اون درس خوندن تو دانشگاه حداقل برای من که می تونه خیلی زیاد سخت باشه. کلا فراموش کردم که جمله امیر رو بگم:

درس ها دو دسته هستن. دسته اول، اون هایی هستن که فقط باید خوند و پاس شد و دسته دوم اون هایی هستن که لازمه خیلی خوب درک شون کنی.

رفیقم امیر

خیلی از درس ها بالا می تونن برام فرصتی برای پیشرفت باشن برای همین دوست دارم روی تعدادی از اون ها که برای من مهم هستن بیشتر سرمایه گذاری کنم. ولی بعضی هاشون شامل دسته اول میشن و از درس هایی هستن که فقط باید خوند و پاس شد. اما وضعیتم توی درس هایی که انتخاب کردم چجوریه؟ اجازه بدید یک به یک اونها رو بررسی کنیم.

مباحث ویژه

توی کاردانی هم درسی با اسم مشابه رو پاس کرده بودم که توش سی شارپ و SQL Server درس می دادن و استاد این درس هم آقای جواد بدلی بودن که خیلی رابطه خوبی باهم داشتیم و البته امتحان آخر ترم اون هم برای خودش خاطره خیلی خوبی برام هست هرچند اگه از هم کلاسی های اون دوره من بپرسید اصلا این حرفم رو تایید نخواهند کرد، یادش بخیر 🙂 گویا در این دانشگاهی که مشکل خیلی جدی با خانوم ها داره(چون همش توش مرد هست تا زن) قراره استادمون خانم ويدا آقاخانلو باشن که جای بسی تعجب داره و تبریک به خانوم آقاخانلو.

اونطور که شنیدم خانوم آقاخانلو پایتون درس می دن. من پایتون رو خیلی زیاد دوست دارم و اون رو تا حد زیادی میشه گفت که بلدم ولی این ترم با کمک این کلاس دوست دارم خودم رو به سطح بالاتری در پایتون برسونم. بیشترین تمرکز من در پایتون روی خود دستور زبان و کتابخانه استاندارد پایتون نسخه ۳ خواهد بود و منبع هم که مسلما وبسایت رسمی خود پایتون که داکیومنت هاش کامل و جامع هستن خواهد بود.

انقلاب اسلامي ايران

وقتی اسم یه درس عمومی رو می شنوم چهارستون بدنم میلرزه. ترم پیش برنامه نویسی سیستم به اون سختی رو ۲۰ شدم ولی اندیشه اسلامی ۲ رو ۱۳ شدم اونم استادش لطف داشت و اون نمره رو داد چون ۱۳ هم نمی شدم. هیچ بهانه ای هم نمی تونم بیارم ولی خب این درس جزو درس های دسته اول هست و فقط باید به آرومی از کنارش رد شد و سعی کرد با نمره ای بهتر از ۱۳ اون رو پاس کرد.

طراحی سیستم های شیٔ گرا

اونجوری که من از بچه های ترم پیش پرسیدم استاد این درس آقای مجيد فندروسي هستن که ترم اول باهاشون زبان تخصصی داشتم که توش تونستم نمره کامل بگیرم و این خیلی برام خوب بود.

گویا آقای فندروسي جاوا درس میدن که درست مثل پایتون من اون رو تا حد زیادی بلدم و دوستش دارم. جاوا هم مثل پایتون جوری هستش که خیلی از قسمت هاش رو شاید ناقص بلد باشم و برای همین این ترم می تونه برام فرصتی باشه بتونم در زبان برنامه نویسی جاوا که خیلی زیاد در توسعه برنامه های اندروید استفاده می کنم پیشرفت کنم.

نصب و راه اندازی شبکه

تنها دانش من از شبکه شاید مباحث خیلی ناقصی از نتورک پلاس باشه که واقعا شرم آوره. ولی توی این ترم و این درس می خوام کتابی که قبلا برای یه درس دیگه خریدم رو کامل بخونم به همراه دوره نتوک پلاس سایت Vidoal رو تموم کنم. در کل بگم که قصد دارم نتورک پلاس رو دیگه کامل یاد بگیرم تا بتونم برای ادامه راهم برنامه ریزی کنم که می تونه چیزهایی مثل CCNA و اینا باشه.

استاد این درس آقای صداقتی هستن که برای خودش بروبیایی داره و در عالم شبکه در دانشگاه دارن و گویا خیلی معروف هستن. البته جوری که دانشجوهای خودشون تعریف کردن شیوه نمره دادن ایشون خیلی جالب و البته نه خیلی خوب هستنش.

معماری کامپیوتر

من هیچ ایده ای ندارم که این درس اصلا چیه و من می خوام توش چیکار کنم. ولی درنهایت اونجور که دوست هام گفتن لازمه برگردم و درسی که باید قبلا اون رو کامل می خوندم رو دوباره بخونم و در اون به درک مناسبی برسم. منظورم درس مدار منطقی هستش.

استاد این درس آقای یعقوبی هستن که ترم اول به زور تونستم تو درسش قبول بشم. فقط میشه امیدوار بود به این که من قصد ندارم مطالب گفته شده در هرجلسه رو بریزم روی هم تا شاید شب امتحان وقت کنم و اون رو بخونم چون می خوام هرجلسه چیزی که می گن رو درک کنم و اون رو به اندازه کافی و لازم یاد بگیرم.

بیاید و امیدوار باشیم من این درس رو نیفتم.

هوش مصنوعی

من هیچ ایده ای برای این درس ندارم و میشه گفت این درس در این لیست تنها درسی خواهد بود که واقعا برام جدید و جالب هست و مطالب اون رو با علاقه و لذت خیلی زیاد دنبال خواهم کرد چون واقعا یکی از زمینه هایی هستش که من عاشقش هستم.

نکته ای که این کلاس برای من خواهد داشت این خواهد بود که اصولا استاد این درس یعنی آقای ابولحسنی تسلط خیلی خوبی روی مباحث درس دارند و در کنار خیلی دیگه از درس ها، خیلی خوب می تونن مباحث رو از روی پاورپوینت های که از خیلی وقت پیش آماده دارن درس بدن و برای همین من می تونم با گرفتن سرفصل های مطرح شده در کلاس بیام و خودم تو اینترنت خیلی بیشتر مطلب راجع بهشون پیدا کرده و اونها رو بخونم.

ریاضیات مهندسی

مسخره است ولی من بیشتر اوقات حتی نمی تونم محاسبات ساده ای که یه نوجوون در سطح دبیرستان می تونه راحت ذهنی انجام بده رو انجام بدم و به ماشین حساب نیاز پیدا می کنم. تو این ترم تمام تلاش فقط رو پاس کردن این درس خواهد بود.

البته قصد دارم برگردم و دوباره مباحث پایه ای ریاضیات رو بخونم. همونطور که می دونید ریاضیات برای رشته نرم افزار می تونه خیلی زیاد مهم باشه. تعداد خیلی زیادی از نخبه های دنیای کامپیوتر عملا افرادی بودن که از رشته ریاضیات وارد این حوزه شدن. نمونه سادش می تونه الن تورینگ باشه.

برای همین توی این ترم تمام تلاش روی پاس کردن این درس در کنار یادگرفتن مباحث مهم و پایه ای ریاضی خواهد بود تا بتونم بعد از تموم کردن اونها برای عمیق تر شدن درک از ریاضی برنامه ریزی کنم.

شیوه اراـٔه مطالب علمی و فنی

بزارید فقط پاس‌ـش کنیم، همین.

ورزش

من اضافه وزن دارم. این فرصت خیلی خوبیه که بتونم ورزش رو به برنامه روزانم اضافه کنم. یه جایی می خوندم که هر انسانی که بخواد واقعا زندگی سالمی داشته باشه به عنوان فعالیت ورزشی لازمه که ۳۰ دقیقه در روز و ۵ روز در هفته حداقل باید ورزش کنه.

پس بیاید ورزش کنیم. بیاید سالم زندگی کنیم.

یجورایی حال ما در کلاس هوش مصنوعی بعد از ورزش

البته چهارشنبه ها خدا به داد ما برسه در کلاس هوش مصنوعی که اگه با ماسک ش.م.ر وارد کلاس نشیم مسلما خیلی سخت خواهد بود زنده موندن مون در اون کلاس.

نکته ای که فراموش کرده بودم بهش اشارره کنم ان هست که سعی می کنم برای درس هایی که امکانش هست، یک پروژه انتخاب خواهم کرد و در نهایت اون ها رو در اکانت گیت‌لب در آکام منتشر کنم، آزاد برای همه.

از آکام محبی

من یک گیک و دانشجوی مهندسی نرم افزار در دانشگاه فنی تبریز هستم، کسی که وبلاگ می نویسه و عاشق هک کردن، لینوکس، پایتون و چندتا چیز دیگه‌ست.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *